WhatsApp Destek

KADIKÖY ŞUBEMİZ İLE HİZMETİNİZDEYİZ.

 

 

EVDE BAKIM HİZMETİ NEDİR?

Yaşamın uzaması ile birlikte kronik hastalıklarda artış görülmüştür. Bu nedenle sürekli sağlık ve bakım hizmeti geliştirilmiş ve evde bakım kavramı ortaya çıkmıştır.

Evde bakım hizmeti 1800’lü yıllarda ilk olarak İngiltere’de başlatılmıştır.

Ülkemizde Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesine Dair Kanunun 154 sayılı yönergesinde evde sağlık bakımının, halk sağlığı hemşiresinin sorumluluğunda olduğuna yer verilmiştir. Ancak halen günümüzde yeterli evde bakım hizmeti olmamakla birlikte birçok kurum ve kuruluş bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Evde bakım ve sağlık hizmetlerinde görev yapan tüm mesleklerin(hemşire, doktor, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist) mesleklerini evde bakım çatısı altında icra etmeleri için ekstra meslek aşkı ve vicdan gerektirmektedir.

Tüm meslek gruplarında zorluklar olduğu gibi evde bakım hizmetlerinde de zorluklar vardır.

Öncelik evde bakım ve sağlık hizmeti denildiğinde, hizmetin tamamının hastanın bulunduğu yerde yani evinde verilmesi bu hizmetin en zorlu tarafını oluşturmaktadır.

Evde bakım hizmeti multidisipliner(ekip çalışması) bir hizmettir.

Peki, Multidisipliner Hizmetin Avantajları Nelerdir?

Başta hızlı karar alınması gibi önemli bir avantajı vardır. Evde bakım hizmetlerinde hızlı karar hayat kurtarır.

Hızlı hizmet sunumu; evde bakım ve sağlık hizmetlerinde hizmetin hızlı sunulması, hizmete ihtiyacı olan hastaların en kısa sürede ihtiyaçlarını bir sağlık profesyoneli aracılıyla giderebiliyor olmasıdır.

Yaratıcılık; Evde bakım hizmetlerinde yaratıcılık çok önemlidir. Çünkü evde bakım hizmetlerinde hizmet kişiye özel olduğundan bazı standart kurallar devre dışı kalır. Hastanın evinde görev yapan hemşireler ya da diğer sağlık personelleri alternatifler üretmek zorunda kalırlar. Bu alternatifleri de ancak multidisipliner ekip ile yaratabilirler.

İş Doyumu; Evde bakım hizmetlerinde görev yapan hemşire ya da diğer sağlık personellerinin, mesleki bilgi ve birikimlerini maksimum düzeyde hayata geçirebildikleri tek çalışma ortamıdır. Çünkü bilirler ki hastalar kesinlikle öncelikle kendilerine emanet edilir ve kendilerine sınırsız bir güven duyulur. Oluşan bu güven duygusu hemşirelerin ve diğer sağlık personellerinin iş doyumunu yaşamalarını sağlar. İş doyumu yaşayan hemşire ya da diğer sağlık personellerinin maksimim iş üretmeleri kaçınılmaz olur.

Motivasyon; Evde bakım hizmeti veren kurumlarda çalışan hemşireler olsun, gerek hasta bakıcılar olsun, gerek fizyoterapistler olsun, gerek psikologlar, gerekse doktorlar olsun bir ekip çalışması içinde olduklarını bildikleri ve evde takip edilen hastanın sürekli kendilerine ihtiyaçlarını olduklarını bilmeleri kendilerini gerekli ve yeterli motivasyona sahip olmalarını sağlamaktadır.

Mesleki Bilgi Kazanımı; Evde bakım hizmetlerinde multidisipliner ekip hizmetinin olması demek, çalışan tüm meslek grupların mevcut mesleki bilgi ve birikimlerine bakılmaksızın öğrenebilecekleri her daim mesleki bilgi ve becerileri olduklarını bilirler.

Verimlilik; Ekip çalışması uyum içerisinde gerçekleştirildiğinde, ekip üyelerinin her birinin mesleki bilgi ve becerilerini, evde bakım hizmeti çatısı altında takip ettikleri hastalara pozitif verim olarak geri dönüş sağlayacaklarını bilmeleri verimliliği de artırmaktadır.

Evde Bakım Hizmetleri Neleri Kapsamaktadır?

Evde bakım ve sağlık hizmeti başta evde hemşirelik hizmetleri olmak üzere, sırasıyla evde doktor muayene hizmeti, evde hasta bakıcı hizmeti, evde psikolog hizmeti, evde diyetisyen hizmeti, evde fizyoterapist, evde radyoloji(görüntüleme), evde laboratuvar hizmetleri ve ambulans hizmetlerini kapsamaktadır.

 

Evde Bakım Çatısı Altında Hizmeti Alan ve Hizmeti Verenlerin Sorumlulukları Nelerdir?

Hizmeti alan bireyler, bakımı ve tedavisiyle ilgili konuların bir parçası olabilmeli ve karar verme konusunda destek olabilmelidir.

Evde bakım hizmetini sunan sağlık profesyoneli, bireyin mahremiyetine saygı duymalı ve gizlilik ilkelerine harfiyen uymalıdır.

Hizmeti alan birey mümkün olduğunda bağımsız yaşayabilmek için destek alabilmelidir.

Evde bakım hizmetinde altın kural; hizmet talebinde bulunan bireyin, sağlık profesyoneli tarından hizmet öncesinde mutlaka muayene, bakım, tedavi veya destek almadan önce yazılı onayı alınmalıdır.

Evde bakım hizmeti almak isteyen bireylerin haklarını destekleyen ve güvenli olan doğru bakımı alabilmeleri için gereksinimler kontrol edilmelidir.

Evde bakım hizmetini almak isteyen birey ve hizmeti verecek olan evde bakım hemşiresi, bireyin sağlığı ve iyilik halini geliştirmek için gerekli bakıma katılmalıdır.

Evde sağlık ve bakım hizmetleri ekibinin ortak bir anlayışla birlikte hareket etmesi önemlidir.

Evde bakım hizmetleri eşit erişilebilir bir hizmet olmalıdır; yaş, cinsiyet, inanç, engellilik, kültür ve konuşulan dil, seksüalite vb.

Evde bakım hizmetini almak isteyen bireyler, güvenli bakım almalı ve kendini güvende hissetmelidir.

Hizmet almak isteyen bireyler suiistimallerden korunmalı ve evde bakım hemşireleri bireyin haklarını korumalıdırlar.

Evde bakım hizmeti almak isteyen bireylerin evi temiz olmalı ve enfeksiyondan uzak olmalıdır, bunu bireylerin aileleri sağlamalıdır.

Evde bakım hizmeti alan kişiler ihtiyaç halinde ilaçlarını en güvenli yoldan alabilmelidirler.

Evde bakım hizmeti alan kişiler güvenli bir ortamda hizmet almalıdırlar, yanlış ekipman nedeniyle zarar görmemelidir.

Evde bakım hizmeti alan hasta ve yakınları, hizmeti verecek olan hemşirenin işinde doğru becerilere sahip olmasını beklemelidirler.

Evde bakım merkezleri hizmeti alan bireylerin ihtiyaçlarını giderebilmek için yeterli sayıda hemşire bulundurmalıdırlar.

Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin sürekli kontrolü ve denetimi yapılmalıdır.

Evde bakım hizmeti alan bireylerin güvenliğini sağlamak amacıyla sürekli hizmet kontrolü sağlanmalıdır.

Hasta kayıtları sorgulanmalı ve gizlilik içinde özenle saklanmalıdır.

Evde bakım hizmeti alan hasta ve ailesi şikâyetlerde bulunabilmeli ve hizmeti verenler bu şikâyetleri uygun bir şekilde çözümleyebilmelidir.

 

Nefes Evde Bakım Hizmet Verdiği Hastalar Tarafından Tekrar Tekrar Aranmaktadır.

Çevresel Referanslar alarak her geçen gün hızlıca büyümekteyiz.

Nefes Evde bakım hizmetleri merkezi olarak hizmet verdiğimiz tüm hastalarımıza güven vermekteyiz.

Sağlığınıza kavuşmak isterseniz, destek olmaya ve siz değerli hastalarımızın evlerine bakım ve sağlık hizmetini getirmeye hazırız.

Her Nefeste, Bir Nefes Kadar Yakınınızdayız…..

 

Şifa dağıtan Evde bakım merkezleri asla unutulmazlar.

 

 

Nefes Evde Bakım Hizmetleri olarak salgın hastalıklarla mücadelede, verdiğimiz hizmetlerle hasta ve hasta yakınlarının yanında olduğumuzu duyurmak isteriz.

Hayati riski yüksek olan covid-19 virüsüne yakalanan birçok hastamıza hizmet sunduk. 2020 yılında toplam evde ve hastanede 2.500 Covid pozitif vakaya hizmet verdik. Bu rakam 2021 yılı ilk yarısında ise şimdiden 2.000' nin üzerinde. 

Covid vakalarına ne tür hizmetler veriyoruz?

Evinde hafif semptomlar ile hastalığı atlatmaya çalışan hastalarımıza, semptom giderici vitamin takviye serum hizmeti veriyoruz. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sıvı tüketimin önemli olduğu bu hastalıkta bu serum hizmeti ile hem bağışıklığa hem de sıvı alımına yardımcı oluyoruz.

Yapılan serum uygulaması Covid hastalığını tedavi etmez. Sadece semptomlarının hastaya verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırır ve hastanın konforlu iyileşme süresine destek olur.

Uygulanan bu serum da vitamin karışımları, antihistaminik ilaçlar, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, bulantı giderici ilaçlar ekleniyor. Herhangi bir şekilde antibiyotik tedavisi yapılmıyor.

Ayrıca; yurtdışından özel olarak getirilen Glutatyon serumu bu dönemde bağışıklık sistemimin güçlendirilmesinde yoğun talep görüyor. Nefes Evde Bakım olarak evde bağışıklık sistemine destek olmak amacıyla Glutatyon Serum Uygulaması yapıyoruz.

Aynı Evde Yaşayan Yakınım Covid Oldu Bize Bulaşıp Bulaşmadığını Nasıl Takip Edebiliriz?

Aynı evde Covid-19 pozitif vakası varsa ve hafif semptomlar ile atlatıyorsa, o kişi ayrı bir bölümde günlük yaşam gereksinimlerini giderirken, kendinizi ortak alan kısıtlaması(tek wc, tek banyo vb.) yüzünde risk altında hissedebilirsiniz bu gayet normal bir durum. Bu durumlarda Nefes sizin için evde serum hizmetinin yanında 10 dakikada sonuç veren Hızlı PCR hizmeti de veriyor. Belirli periyotlar ile kendinize yaptıracağınız Hızlı PCR testi ile güvende hissedebilir ve aldığınız önlemlerin ne kadarı işe yaramış öğrenmiş olursunuz.

 

Kronik Hastalıklarım Var Olası Risklerden Korkuyorum?

Nefes evde bakım bu durumlar için de sizlere bir çözüm önerisi sunuyor. Deneyimli hemşire ekibimiz ile sizlere evinizde 7/24 kesintisiz hemşirelik hizmeti veriyoruz.

Covid pozitif vakaya hemşirelik hizmetini kimlerle, nasıl ve ne kadar süreyle veriyoruz?

Öncelikle hizmeti gerçekleştirmeye gönüllü hemşire kadrosu oluşturarak başladık. Bu kadroda görev alan hemşirelerimiz pandemi dönemi boyunca sadece covid-19 vakalarına hizmet veriyor olacaklar.

Hizmeti nasıl veriyoruz kısmını da sizlere kısaca bilgilendirelim. Hizmet talebi geldiğinde operasyon merkezimiz hasta ve yakınları ile iletişime geçerler. Çağrı merkezi yetkililerimiz hastanın kısa anamnez bilgilerini(kronik rahatsızlıkları, anlık durumu vb.) alırlar, sonrasında hizmeti evde mi yoksa hastanede mi istediklerini öğrenirler. Evde hemşirelik hizmeti talebi olanlara karantina süreci bitinceye kadar aynı hemşire ile hizmet verdiğimizin bilgisini aktarıyoruz. Hizmet verdiğimiz her eve acil müdahale çantası veriyoruz, ayrıca oksijen tüpü ve pulseoksimetre de veriyoruz. Hizmeti veren hemşiremiz hizmet sürecince bu ekipmanlara ihtiyaç duyarsa ücretsiz bir şekilde kullanım sağlayabiliyor. Bu ekipmanlar için hastalardan ek ücret talep etmiyoruz. Hemşiremizin koruyucu ekipmanlarını Nefes olarak bizler temin ediyoruz. Hizmet bitiminde hem hastamıza hemde hemşiremize ev ortamında Hızlı PCR testi yapıyor ve NEGATİF değeri görmeyi umuyoruz.

Peki hizmeti ne kadar süreyle veriyoruz

Talep geldiğinde hastanın kaçıncı günü olduğunu öğreniyor ve 14.güne tamamlayacak şekilde hizmeti paket şeklinde sunuyoruz.

4 farklı paketimiz var.

1.Paketimiz: 7/24 hemşirelik hizmeti(ekipmanlar ile birlikte)

2.Paketimiz: 7/24 hemşirelik hizmeti + Uzm.Dr.Muayenesi

3.Paketimiz: 7/24 hemşirelik hizmeti + Uzm.Dr.Muayenesi + Laboratuvar Tetkiklerini içeren paketimiz.

4.Paketimiz: 7/24 hemşirelik hizmeti + Uzm.Dr.Muayenesi + Laboratuvar tetkikleri + Akiger Röntgeni içeren paketimiz mevcut.

Bu paketleri seçmede hasta ve yakınlarımıza hastanın klinik durumunu değerlendirerek ön görüyle sunmaya çalışıyoruz.

 

En önemli hizmetlerimizde bir tanesi de Covid-19 Vakalarını Hastanelerde refakat ederek veriyoruz.

Bu hizmeti de hasta bakıcı ve hemşire refakat gibi 2 seçenek ile sunuyoruz.

Bu hizmetin amacı hastalığın bulaşmamış kişilere bulaşmamasını sağlamak. Ayrıca hasta yakınlarının günlük yaşantılarını değiştirmeden hayatlarına devam etmelerini sağlıyoruz. 5 ile 14 gün arasında yatış süreleri olan covid vakalarında hasta yakınlarının hasta köşelerinde zorlanmamalarını sağlıyoruz.

Nefes Evde Bakımın Bu Hizmetleri Çok Yoğun Talep Görmektedir.

Ülkemizi bu salgından korumak ve hastalarımızın bu virüsü en az zararla atlatmaları bizim en önemli vazifelerimiz arasındadır.

Hizmetlerimizin detayları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için 0216 706 00 46 numaraları çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Her Nefeste Yanınızdayız.

 

 

EVDE DOKTOR MUAYENESİ VE HİZMETLERİ

     Nefes Evde Bakım hizmetleri Doktor Muayenesini Konforlu ve Kolay Ulaşılabilir Bir Şekilde Evlerinizde Sunuyor.

 

     Sağlık kuruluşuna gidemeyen, ulaşımda sorun yaşayan veya herhangi bir nedenden dolayı evinde muayene ve takip olmak isteyen hastalarımızın; muayene, teşhis/tanı, tetkik edilmesi ve tedavi hizmetlerini sağlamak amacı ile doktorlarımız evinize geliyor.

ÖZELLİKLE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ PANDEMİ DÖNEMİNDE COVİD-19 VAKALI İÇİNDE UZMAN DOKTOR MAUYENE HİZMETİ SUNUYORUZ.

     Evde hekim hizmetlerine ihtiyacı olan hasta veya yakınları, hizmetler hakkında bilgi almak ve hizmet başvurusu için çağrı merkezimizi aradığında, yetkili tarafından hasta hakkında gerekli bilgiler alınarak, sizin için en uygun hekim branşı belirlenecek, hekim ziyareti için uygun bir zamana randevu verilecektir. (Hizmetlerimiz ücretlidir.)

   Evde bakım doktorunun misyonu, eve bağlı veya evde hizmet almayı tercih eden hastanın ve hasta bakımını üstlenen kişilerin hayat kalitesini artırmaktır. Doktorlarımız en modern tıbbi gelişmeleri, özel olarak evde bakım hastalarına sunmak konusunda uzmanlaşmıştır. Teşhis ve tedavi süreci evinizin sıcaklığında en güncel, modern, kapsamlı, şefkatli biçimde sağlanır. Evde doktor hizmeti gereksiz hastane yatışlarının, acil servis başvurularının, ambulansla transferlerin önüne geçerek kişilerin tıbbi durumlarında bir zorunluluk bulunmuyorsa evlerinde kalmalarına olanak tanır. Sağlıklarına evlerinin sıcaklığı ve güveni içinde kavuşmalarını sağlar.

     Koruyucu hekimlik anlayışının göz ardı edilmediği düzenli kontrollerle riskli durumların önceden tespiti ve önlem alınması sağlanarak tüm sağlık verilerinin yükselmesi sağlanır.

Evde Doktor Muayene Hizmetimiz Randevu Sistemi İle Sunulmaktadır.

 

     Randevu zamanı geldiğinde doktorumuz ve sağlık personelimiz, donanımlı mobil sağlık aracımız ile evinize gelir ve hastanız;

 • Muayene edilir,
 • Reçetesi yazılır,(SGK geçerli değildir.)
 • Öneriler sunulur,
 • Gerek görülürse;

               Damar yolu açılır,

  • Tetkik için kan,idrar vb. alınır,
  • İlaç veya serum uygulaması yapılır,
  • Röntgeni çekilir,
  • EKG’ si çekilir,
  • Ultrasonu/ Doppleri yapılır,
  • İleri tetkik gerekiyorsa ambulansımız ile hastaneye sevkini sağlar.
 • Tedavi sonrası kontrol muayenesi düzenlenir.(yarım muayene ücreti alınır.)

   Evde doktor hizmetleri ciddi bir ihtiyaçtır. Özellikle kronik hastalığı olanlar, yatağa bağımlı olan ya da hareket kabiliyetini yitirmiş olan hastalar, ev dışına çıktığında hastalığının artmasından endişe edilen durumlarda doktorun evde teşhis ve tedavisi gereklidir. Aynı zamanda, bu hasta gruplarının teşhis ve tedavi hizmetleri için hastaneye gitmeleri; hem bir eziyet, hem maliyet, hem de zaman kaybına neden olabilmektedir.  

Evde Doktor Ziyareti Hangi Branşlarımız Bulunmaktadır?

 • İç Hastalıkları (Dahiliye),
 • Anestezi ve Reanimasyon,
 • Kardiyoloji,
 • Ortopedi ve Travmatoloji,
 • Nöroloji,
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,
 • Genel Cerrahi,
 • Göğüs Hastalıkları,

Evde Doktor Hizmetin Avantajları Nelerdir?

 • Kişilerin yaşadıkları ortamda sağlık hizmeti almalarını sağlar
 • Kişiye özel bir bakım avantajı sağlar
 • Hastane psikolojisini yaşatmaz
 • Kişilerin hastaneye gitme süresi olmadığından zaman tasarrufu sağlar
 • Enfeksiyon riskini azaltır
 • Mahremiyet duygusunu maksimum boyutta yaşatır,
 • Kişinin yaşam kalitesini yükseltir
 • Kişinin bulunduğu yerde Acıbadem Profesyonelleri ile doktor hizmetlerini almasını sağlar
  Hastanın sevdikleriyle zaman geçirmesine olanak sağlar,
 • Hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltir,
 • Sağlık hizmetine anında ulaşma düşüncesi kişide güven oluşturur, korku ve endişelerini azaltır.

 

Doktor muayenesine ihtiyacınız olan hastanız için hemen bizimle iletişime geçebilir ve en hızlı hizmeti alabilirsiniz. Randevu ve detaylı bilgi için 0216 706 00 46 numaralı çağrı merkezimi arayabilir ya da doğrudan 0553 513 00 46 numaralı doktor hizmetleri koordinasyon merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Her Nefeste Yanınızdayız.

 

 
 • İç Hastalıkları (Dahiliye),
 • Anestezi ve Reanimasyon,
 • Kardiyoloji,
 • Ortopedi ve Travmatoloji,
 • Nöroloji,
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,
 • Genel Cerrahi,
 • Göğüs Hastalıkları,

Evde Doktor Hizmetin Avantajları Nelerdir?

 • Kişilerin yaşadıkları ortamda sağlık hizmeti almalarını sağlar
 • Kişiye özel bir bakım avantajı sağlar
 • Hastane psikolojisini yaşatmaz
 • Kişilerin hastaneye gitme süresi olmadığından zaman tasarrufu sağlar
 • Enfeksiyon riskini azaltır
 • Mahremiyet duygusunu maksimum boyutta yaşatır,
 • Kişinin yaşam kalitesini yükseltir
 • Kişinin bulunduğu yerde Acıbadem Profesyonelleri ile doktor hizmetlerini almasını sağlar
  Hastanın sevdikleriyle zaman geçirmesine olanak sağlar,
 • Hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltir,
 • Sağlık hizmetine anında ulaşma düşüncesi kişide güven oluşturur, korku ve endişelerini azaltır.

 

Doktor muayenesine ihtiyacınız olan hastanız için hemen bizimle iletişime geçebilir ve en hızlı hizmeti alabilirsiniz. Randevu ve detaylı bilgi için 0216 706 00 46 numaralı çağrı merkezimi arayabilir ya da doğrudan 0553 513 00 46 numaralı doktor hizmetleri koordinasyon merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Her Nefeste Yanınızdayız.

 

 

Evde Enjeksiyon(İğne) Nedir?

Enjeksiyon yapma, vücutta damar, doku, kanal veya boşluk içine genellikle enjektör aracılığıyla sıvı veya ilaç verme işlemidir.

Sindirim sistemi yolu dışında, parenteral yolla uygulanır. Enjeksiyonu her ne şekilde olursa olsun sadece yetkili sağlık personellerine yaptırmanız sağlığınız açısından çok önemlidir. Basit gibi görünen enjeksiyon işlemleri aslında profesyonel ve bilinçli olarak yapılmalıdır, aksi takdirde sağlığınızda geri dönüşü imkansız sorunlara yol açar.

Nefes Evde Bakım Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir kurumdur, çalışanlarımız hemşirelik ve dengi okullardan mezundur ve hizmet içi sürekli eğitim sistemine tabidirler. Hizmetlerimizi mobil olarak, uzman ekibimizle siz değerli hastalarımıza bu alanda ayağına hizmet vermekteyiz.

Hizmeti satın almak için hemen bizimle işetişime geçiniz. 0216 706 00 46 numraralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Evde Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

Evde enjeksiyon işlemleri çeşitli yollarla yapılabilmektedir, bu yollarda en çok kullanılan yöntemler şunlardır;

1) Deri altına(SUBCUTAN)

2) Adele (Kas) içine(İNTRAMÜSKÜLER)

3) Damar içine(İNTRAVENÖZ)

Evde Enjeksiyon Çeşitleri Nelerdir?

1)Deri altına: Enjeksiyon Yöntemlerinden İlki Deri Altı Enjeksiyonu; Derialtına iğne yapmak için en uygun olan yer, üst kolun dış yüzü veya bacağın üst - dış kısmıdır. Bu yerlerden başka göğüste memenin üstünden veya ka­rın derisinden de iğne yapılabilir.

2) Adele (Kas) içine: Adale içine enjeksiyon, en fazla kalçadan yapılır. Bundan başka baldır veya kol kaslarına da iğne ya­pılabilir.

Kalçadan iğne yapılacak en uygun yer şu şekilde tesbit edilir. İğne yapılacak şahsın kuyruk sokumun­dan sağ veya sol tarafa doğru ve omurgasına dik ola­rak bir çizgi çizilir. Bu çizginin ortasından dikine bir çizgi-baha çizilir. Kalçanın bir tarafı bu suretle dört kısma ayrılmış olur İğneyi bu kısımlardan üst ve dıştakine yapmalıdır. 

3) Damar içine: Damar içi enjeksiyonu, ilacı toplar damar yolu ile doğrudan doğruya dolaşım sistemine vermek için yapılır. Bu iş için kullanılacak enjektörün büyüklüğü ilacın miktarına göre değişir.
Damar içi enjeksiyonları için en uygun yer, kolda dirseğin ön yüzündeki toplardamarlardır. Buradaki toplardamarların vaziyeti M harfine benzer. Bu M harfinin herhangi bir yeri iğne yapmak için uygundur.

Evde Enjeksiyon Hizmeti İçin Hangi Kurumdan Hizmet Almalıyım?

Öncelikle enjeksiyon hizmetini evde almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk öncelik yetkinlik sorgulamasıdır.

Peki, bu yetkinlik sorgulaması nedir?

Enjeksiyonu/İğneyi yapmakta yetkin kişiler ve kurumlar vardır. Bunlar hemşirelik ve dengi okullardan mezun olmuş kişiler, doktorlar, sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış kurumlar(tıp merkezleri, hastaneler, evde bakım merkezleri, gibi) yer almaktadır. Eczanelerde Enjeksiyon yapmak Sağlık Bakanlığınca Yasaklanmıştır.

Evde enjeksiyon hizmeti almaya karar verdiğinizde araştırma yaparken mutlaka hizmet alacağınız kurumların “SAĞLIK BAKANLIĞI” tarafından ruhsatlandırılmış olup olmadıklarını sorun.

Bireysel hizmet almaya karar verdiğinizde ise işlemi yapacak kişilerin mutlaka hemşirelik ve dengi okullardan mezun olduklarını belgelemelerini talep edin.

Evde enjeksiyon yapılabilmesi için sağlık personelinin reçetenizi görmesi gerekmektedir. Reçetesiz ilaç uygulaması yapılması yasal bir süreç değildir.

Peki Evde Enjeksiyon Hizmetinin Maliyeti(Ücreti) Nedir?

Evde enjeksiyon(İğne) işleminin maliyetini, yapılacak olan ilacın sıklığı, hizmet verilecek bölge ve toplam yapılacak enjeksiyon sayısı ile belirlenir.

 

Nefes Evde Bakım hizmetleri olarak uzman hemşirelerimiz ile birlikte siz değerleri hastalarımıza evinizde hizmet vermekteyiz.

7 gün 24 saat

0216 706 00 46 arayabilir

Yada

0505 078 00 46 nolu whatsapp danışma hattımızdan hizmet talebinde bulunabilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

Sağlıklı Günler Diler, Her Nefeste Yanınızdayız Sloganımız İle Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz.

 

“HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK”

Bütün çabalara rağmen bazı hastalıkların önüne geçilemeyebilir. Böyle durumlarda hazırlıklı olmak gerekir. Hasta bakımı bilgi, beceri ve sabır gerektirir.

Bir toplumun kalkınması ve gelişmesi için sağlık hizmetlerinin eksiksiz ve düzenli yapılması çok önemlidir. Evde bakım ve sağlık hizmetleri, insana verilen önemin ve değerin göstergesidir.

Bu amaç itibariyle “Özel Nefes Evde Bakım Hizmetleri Merkezi” tüm bakım ve sağlık uygulamalarını halkın hizmetine sunmaktadır. Nefes Evde Bakım Hizmetleri Merkezi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve ruhsatlı bir kurumdur.

Nefes Evde Bakım Hangi Hastalara Hasta Bakıcı(YSP) Hizmeti Verir?

 • Yatağa bağımlı olan hastalara,
 • Bedensel engeli nedeniyle evde desteğe ihtiyacı olan hastalara,
 • Solunum sistemi hastalığı olanlara,
 • Kanserin son döneminde olan hastalara,
 • İleri derece kas hastalığı olan bireylere,
 • Alzheimer ve demans tanıları olan hastalara,
 • Ortopedik rahatsızlığı olanlara,
 • Cerrahi sonrası desteğe ihtiyacı olanlara,
 • Nörolojik diğer rahatsızlıkları olan bireylere,
 • Kişisel ihtiyaçlarını birey kendi başına yapamadığı zamanlarda bu hizmetimizden destek alabilirler.

Evde Hasta Bakıcı Hizmeti Nasıl Verilir?

Evde bakım hizmetimiz randevu sistemi ile ve 7 gün 24 saat kesintisiz verilmektedir.

Hizmet alım başvuruları, hastalar veya aile bireyleri tarafından 0216 706 00 46 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirler ya da www.nefesevdebakim.com.tr adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilir ve hizmet talebinde bulunabilirler.

Başvuru işleminin ardından ekipler hastaları, tek tek ziyaret ederek durum belirlemesi yaparlar.

Evde Bakım hizmetine ihtiyacı olan hastaların kayıtları yapılarak, bakım ve sağlık dosyası oluşturulur. Bu bakım ve sağlık dosyaları şimdiye kadar yaşadığı sağlık sorunları, halen devam eden hastalığının seyri, geçirdiği tedavi aşamalarından oluşur.

Daha sonra, hastalar sürekli takip eden bir hekim mevcut ise bu hekimin önerileri doğrultusunda, böyle bir hekim mevut değilse ekip doktoru görüşleri doğrultusunda tedavi ve bakım planı düzenlenir.

Varsa yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların takibi yapılır ve evde tedavi edilebilecek sağlık sorunları tespit edilerek tedavi planına dâhil edilir.

Belirlenen ihtiyaca ve bireylerin ekonomik durumunu uygunluğuna göre hizmetin süresi ortaklaşa karar verilir. Bakım personeli hizmetinde hizmetlerimiz 8 saat, 12 saat ve 24 saat şeklinde gerçekleştirilir.

Hasta veya hasta yakınlarımız bakım destek personellerimizin cinsiyetini seçebilirler. Bu seçim sonrasında, nefes evde bakım hizmetleri hemşirelik direktörlüğü tarafından hastada görev yapacak personellerin çalışma listesi düzenlenir. Düzenlenen bu liste hasta ve yakınları ile paylaşılır. Hizmetin sıklığına ve süresine bağlı olarak hastada görev yapacak personel sayısı belirlenir. Hizmetin başlayacağı tarih kurum yetkilisi ve hasta/hasta yakınları ile ortak kararla ile kararlaştırılır. Hasta yakınlarından yazılı onam formuna imza alınır ve hizmet belirlenen sürece başlatılır.

Hizmetin devam ettiği süre boyunda Nefes Evde Bakım hemşireleri tarafından belirli aralıklarla hasta ve yakınlarının onayı ile evde görev yapan hasta bakım personelleri denetlenirler.

Bakım verilen süre boyunca, hasta ve yakınlarından herhangi bir istekleri, önerileri yahut bir şikâyetlerinin olup olmadığı sorgulanır.

Oluşan herhangi bir personel şikâyeti varsa, kurum derhal personel değişikliğine gider.

Yardımcı Sağlık Personeli (Hasta Bakıcı) Hizmeti Neleri Kapsar?

 • Hastanın günlük gereksinimlerinin karşılanması
 • Vücut banyosu yaptırmak
 • Hastanın tüm vücut tıraşını yapmak
 • Ağız bakımı, varsa takma diş bakımı yapmak
 • Tırnak bakımı yapmak
 • Rutin cilt bakımı yapmak
 • Hastanın giyinmesini sağlamak/yardımcı olmak
 • Hastanın aldığı ve çıkardığı sıvı takibini yapmak
 • Hastanın oral ilaçlarını almasını hatırlatmak
 • Basit sargı değişimini yapmak
 • Hastanın beslenmesini sağlamak
 • Hastaya yatak içinde ya da koltuğa alarak pozisyon vermek
 • Hareket etmesine (ayağa kalkmak, yürümek v.b.) yardım etmek
 • Ev ortamında hekim tarafından verilen basit egzersizlerini yaptırmak
 • Hastanın yatak takımlarını değiştirmek
 • Hastanın bakım alanını temizlemek
 • Hastanın kendisine zarar verecek davranışlarda bulunmasını engellemek ve / veya gereklilik halinde Bakım Hizmetleri Yöneticisi’ne bilgi vermek
 • Hastanın nabız, ateş, tansiyon ölçümlerini yapmak ve kayıt altına almak ve tutulan kayıtları hastanın doktoruna raporlamak.
 • Hastanın ev dışındaki sosyal yaşamında refakat desteğinde bulunmak. (Kuaföre gitmek, toplantıya gitmek vb. refakat hizmetleri)
 • Dolaşım hızlandırma ve solunum güçlendirilmesi amacıyla masaj uygulaması yapmak.

 

Yardımcı sağlık personeli hizmetimizin fiyatları saat üzerinden hesaplanmaktadır. Ortalama 12 saatlik YSP hizmetinin hasta ve yakınlarına maliyeti 350 TL'dir.

Evde Hemşirelik Hizmeti Nedir?

Hemşirelik Yönetmeliğinde Evde Bakım Hemşiresi;

2011 yılında “Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanmıştır.

Bu yönetmelikte Halk Sağlığı hemşireliğinin alt görev tanımlarında “Evde Bakım Hemşiresi” tanımlanmıştır.

Bu tanımlamaya göre “Evde Bakım Hemşiresi; yatağa bağımlı veya kendi ihtiyaçlarını bir başkasının desteği olmaksızın karşılayamayacak durumda evde bakım gereksinimi olan bireylere hemşirelik hizmetlerinin sunumundan sorumludur.”,

Belçika’da yapılan araştırmalara göre 2009 yılında toplam 22 bin görevini yerine getirmesinde yetkilendirilmiş hemşire bulunmaktadır. Bunlardan 8bin hemşire evde bakım ve sağlık hizmetlerinde görev yapmaktayken, 14bin gibi neredeyse 2 katı kadar hemşire serbest çalışmaktadır.

Türkiye yapılmış bir araştırma olmadığı için bilgi paylaşımı yapamıyoruz.

Ancak Türkiye’deki Evde bakım modelinde; Evde bakım hizmetlerinin en önemli ve en çok gereksinim duyulan alanı evde bakım hemşirelik hizmetidir.

Türkiye’de alanında uzman, gerekli bilgi ve becerilere sahip hemşireler bu alanda hizmet vermektedir.

Hizmeti talebi olanların bilmeleri gereken en önemli bilgi ise, bu hemşirelerin sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir kurumda mı çalıştığı yoksa serbest mi çalıştıkları konusudur.

Evde Bakım Hemşiresi, bakım verici rolü açısından tedavi ve rehabilitasyonun etkin olmasında, bireyin mevcut sağlık durumunun iyileştirilmesinde çok önemli bir etkinliğe sahiptir.

Evde Bakım Hemşiresi sadece evde hasta bakımı ile sınırlı değildir. Ev, hastane ve sosyal hizmetler kurumu arasında bağlantıyı sağlamak büyük önem taşımaktadır.

Hemşire, ailenin gereksinimlerine ve bakım verdiği ortama göre birçok rolü gerçekleştirmesi için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmalıdır.

Peki, Evde Bakım Hemşiresinin Sahip Olması Gereken Özellikleri Nelerdir?

Etkili ve Hızlı karar verebilmeli,

Multidisipliner ekip ile etkili çalışma becerisine sahip olmalı,

Hızlı veri toplayıp, doğru tanıyı koyabilmeli,

Problemlere etkin çözüm getirebilmeli,

Hasta/aileye etkili eğitim, danışmanlık ve denetim yapabilme becerisine sahip olabilmeli,

Hemşirelik teori ve süreçlere ilişkin yeterli bilgiye sahip olmalı,

Acil durumlarda sakin olabilmeli ve etkili reaksiyon gösterebilmelidir.

Ayrıca Evde Bakım Hemşiresi;

Bakımı sunan ve denetleyen kişidir,

Eğitimci,

Çevreyi Düzenleyicisi,

Konsültan,

Danışman,

Aile Savunucusu,

Araştırmacı,

Yaratıcı,

Vaka Saptayıcı ve Epidemiyolog,

Yönetici ve Koordinatör ’dür.

Evde Bakım Hemşiresinin Evde Takip Ettiği Hastasında İzleyeceği Yol Nasıl Olmalıdır?

Doğru veriyi toplayıp, hastanın gereksinimlerini belirlemelidir. Bu gereksinimler doğrultusunda doğru bakım planını oluşturmalı ve belirlenen ve planlanan zamanlarda bu bakımı uygulamadır. Uyguladığı tüm bu bakımı da mutlaka değerlendirmelidir.

 

Bireylere Evde Bakım Hizmeti Verilmeden Önce Detaylı Bir Değerlendirme Yapılmalıdır.

Peki, Bu Değerlendirme Nelere İçermektedir?

İyi bir ziyaret planı yapılmalıdır. Planlanan bu ziyareti gerçekleştirirken evde bakım hemşiresi mutlaka; bireyin sağlık hikâyesini(anamnezini) doğru ve eksiksiz değerlendirmelidir. Fiziksel kapasite ve sınırlılıklarını kontrol etmelidir. Fonksiyonel durumunu(yeme-içme, tuvalet ihtiyacı, banyo gereksinimi, sosyalleşme durumunu, giyinme ve soyunma gereksinimlerini) beslenme durumunu ve yaşadığı çevreyi değerlendirmelidir.

Profesyonel Bir Evde Bakım Hemşiresi İlk Ziyarette Bir Çok Şeyi Başarabilir!...

İlk Ziyarette;

 • Bilgi verilir,
 • İletişim sağlanır,
 • Aileye saygı duyulmalıdır,
 • İkinci ziyaret kararlaştırılmalıdır,
 • Karşılıklı emniyet sağlanmalıdır,
 • Hemşire kimlik yaka kartı takmalıdır,
 • Hemşirelik sürecinin adımları hasta ve ailesi ile tartışılmalı ve değerlendirilmelidir,
 • Hasta ve ailenin kararlarına saygı gösterilmelidir.

Ev Ziyaretinde Hemşirelerin Değişiklikler Konusunda Kayıt Tutması Gereken Konuları Nelerdir?

 • İlerleme
 • Var olan problem
 • Fonksiyonel kapasite
 • Aile birliği
 • Ailenin hastalığa tutumu
 • Psikososyal gereksinimler
 • Çevre
 • Bakım verici ya da destekleyici kişi
 • İlaçlar
 • Beslenme
 • Başka sağlık bakım profesyonelleri gereksinimi(örneğin; fizyoterapist, psikolog, hasta bakıcı vb.)
 • Finansal durum

Evde Bakım Hemşiresinin Bakım Planı Oluştururken Ele Alması Gereken Konular Nelerdir?

KONTİNANS

BESLENME

İLAÇ KULLANIMI

BASI YARASINA YÖNELİK ÖNLEMLER

ENFEKSİYON KONTROLÜ

SIVI DENGESİ

KİŞİSEL BAKIM

ÇEVRE GÜVENLİĞİ

BİREYE ÖZEL SAĞLIK İHTİYAÇLARI

 

 

EVDE BAKIM HEMŞİRELERİNİN EN ZOR VE EN ÖNEMLİ GÖREVİ NEDİR?

Hasta/Hasta yakınlarının ve Bakım verenlerin beklentilerini karşılayabilmesidir.

 

Evde Hemşirelik Hizmeti Nasıl Alınır?

Öncelikle 0216 706 00 46 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize ulaşabilir veya hizmet talep formunu doldurarak evde bakım yetkilisinin sizi aramasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra evde bakım hemşiremiz ilgili yönetici hemşireyi size yönlendirerek aşağıda sırayla süreci başlatacaktır.

 • Evde bakım hemşiresi,hastayı yerinde görüp değerlendirmek ve aynı zamanda taleplerinizi öğrenmek için hastanın bulunduğu hastaneyi veya evini ziyaret eder.
 • Önce doktorundan daha sonra sizden aldığı bilgilerle hastanın ihtiyaçlarını (psikolojik, fiziksel, sosyal) belirler. Bu bilgiler doğrultusunda hastanın evdeki sürecinde evde bakım hemşiresiolarak yapılması gereken uygulamalarını detaylandırır.

 

 • Hastanın yaşam ortamının hemşirelik bakımı için uygunluğunu değerlendirir ve uygun olması adına gerekli koşulların oluşturulmasını sağlar ya da bu koşulların oluşturulmasını talep eder.
 • Tedavi sürecinde, gerekli olduğu hallerde, tıbbi cihazların kurulumunu sağlar ve tıbbi cihazların kullanım süreçlerini yönetir.
 • Hastanın primer doktorunun önerileri ve ailenin talebiyle, hastanın sağlık ve bakım ihtiyaçlarını karşılayacak olan evde hemşirelik hizmeti 12 saat veya 24 saat süreli olarak organize edilir. Organize edilen süreçte Nefes Evde Bakım Hemşirelik Direktörlüğü hastaya bakım verecek hemşirelerin aylık çalışma listesini planlar, planlanan bu listeyi hasta ve ailesi ile de paylaşır.
 • Evde bakım hemşiresi, doktor tarafından planlanmış tedaviyi uygulamaktan, hastanın sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasından ve hastayla ilgili formların düzenli olarak doldurulmasından sorumludur.
 • Evde bakım hemşiresi, düzenli bir şekilde hastanın doktorunu durumu hakkında bilgilendirir, diğer taraftan aileye tedavi süreciyle ilgili bilgi aktarır. Eş zamanlı olarak evinde hemşirelik hizmeti verilen hastalarımızda sosyal platformda bir grup kuruluyor ve canlı sohbet eşliğinde hemşireler ve doktorumuzun bilgilerini detaylı bir şekilde edinebiliyorlar. Hasta ve yakınlarının soruları olduğunda bu platformdan istedikleri zaman diliminde sorabiliyorlar. Hemşirelik hizmetlerinde görev yapan hemşirelerimiz bu platformda grup üyelerine nöbeti teslim adlılarını, teslim ettiklerini günü ve geceyi nasıl geçirdiği ile alakalı olarak bilgileri günlük olarak paylaşmaktadır. Acil durumlarda evde bakım hemşirelerimiz doktordan sözel order olarak ilaç uygulaması yapabilirler.
 • Evde sunulan hemşirelik hizmeti süresince, hastanın genel durumu ve hizmetin kalitesi evde bakım doktoruveyönetici hemşireler tarafından düzenli ziyaretlerle takip edilir.

 

Hizmet süresi boyunca hastanın ve yakınlarının görüşleri alınır, herhangi bir istekleri, önerileri yahut şikâyetleri olduğunda hızlı ve olumlu bir şekilde çözüme gidilir. Olası hemşire şikâyetlerinde evde bakım yönetici hemşirelerimiz derhal hemşire değişikliğine giderler.

Hasta veya yakınları evde bakım verecek hemşirenin cinsiyetine karar verebilirler.

Nefes Evde Bakımda evde hemşirelik hizmetini maliyeti saat üzerinden hesaplanmaktadır. 12 saatlik hemşirelik hizmetinin maliyeti yaklaşık 400TL’dir.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileriz.

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim