WhatsApp Destek

Yoğun bakımdan sonra evinde yoğun bakım ünitesi ile tedavi gören hastalar, genel durumlarına ve tedavilerinin gidişatına göre, belirli bir süre sonra iyileşme gösteren hastalar, hasta katlarına alınır ve hayati bulgularının, tedavilere verdiği yanıtlar doğrultusunda bakım süreçlerine evde devam etmek şartı ile taburcu olabilir.

 Yoğun bakımdan taburcu olan hastaların evde tedavi süreçleri çok kapsamlı ve fazla dikkat gerektiren bir durumdur. Hastaneden taburcu olan yoğun bakım hastası yakınlarına, hemşireler tarafından günlük yapılması gereken tedavi eğitimleri verilmektedir. Fakat aile fertleri bakım işine çok duygusal yaklaşabiliyor veya tıbbi geçmişleri olmadığı için hasta bakımında yetersiz kalabiliyorlar. Bu nedenle evde yoğun bakım hizmetlerine ücretli hemşireler ile devam etmek hastanın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

 Yoğun Bakım Sonrası Evde Hemşirelik Hizmeti

 Hastanelerde çok uzun süre yoğun bakım tedavisi gören hastaların, evlerine taburcu olduktan sonra bakım ihtiyaçlarının evde bir süre devam ettirilmesi gerekmektedir. Eğer ki hasta yakınlarının veya akrabalarının sağlık geçmişi yoksa evde yoğun bakım hizmeti veren hemşirelere başvurmak gerekir. Evde 7/24 hizmet veren profesyonel hemşirelere evde yoğun bakım hemşiresi denir.

 Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin merkezinde yer alan "evde yoğun bakım ve sağlık" hizmeti donanım gerektiren bir hemşirelik hizmetidir. Hasta bakımı konusunda ustalaşan hemşireler, hastaların tedavi ihtiyaçlarına göre solunum destekleri, tedavileri ve günlük bakımlarını sağlamaktadır.

 Evde Yoğun Bakım Hizmeti Nasıl Ayarlanır?

 Hastanın aile yakınları, yoğun bakımda yatan hastalarının hastaneden taburcu olduktan hemen sonra evde tedavisini devam ettirebilmek için evde yoğun bakım hizmeti arayışına girerler. Ailelerin evde yoğun bakım istekleri üzerine evde bakım ve sağlık hizmetlerindeki uzman hekimlerin, hastaları kaldıkları hastanede ziyaret etmesi, hastanın hekimleri ile görüşmesi, hasta hakkında detaylı bilgi alması ve evde gerekli olabilecek solunum cihazlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bunun dışında hastaya özel bakım planı da oluşturulmalıdır.

 

 Evde yoğun bakım tedavisi alan hastaların işinde çok uzman olan doktorlara başvurması gerekmektedir. Çünkü yoğun bakım tedavisi çok ciddi bir süreç olmakla birlikte hastaların her an fenalaşıp hayatlarını kaybedebilecekleri anlamına geliyor.

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim