WhatsApp Destek

Evde bakım, sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olmaktadır. Evden bakım, doğumdan ölüme gelinceye kadar ki süreci oluşturmaktadır. Hayatın her safhasında ihtiyaç duyulabilecek ve hizmet alınabilecek bir alanı oluşturmaktadır. Dünyadaki gelişmiş ülkelerde devam eden bir sistemdir. Geri ödemesi de olabilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda özellikle gelişmekte olan bir hizmettir. Sağlık Bakanlığı'nın da bu konuda önemli çalışmaları bulunmaktadır.

 

 Evde Bakımda Hizmet Alanları

 Evde bakım hizmeti kapsamında, hastanede sunulan hizmetlerin birçoğu evde de sunulabilmektedir. Her branştan hekim, evde bakım muayenesi yapabilmektedir. Örneğin; evde doktor muayeneleri, laboratuvar hizmetlerinin evde sunulması, Eko, EKG, röntgen gibi görüntüleme hizmetleri sağlanmaktadır. Tıbbi cihaz kiralama ve satış hizmetleri de bulunmaktadır. Hemşirelik hizmetlerinin sunulması. Bakıma ihtiyaç olan hastalarda, hasta bakıcı hizmetlerinin sağlanmasıdır. Fizik tedavi hizmetlerinin verilmesi gibi tanı, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerin birçoğu evde sunulabilmektedir.

 Burada önemli bir nokta da, hastanın ihtiyacını doğru tespit etmektir. Ayrıca bu ihtiyaçlar doğrultusunda da amaca yönelik hizmetler sunmak olabilmektedir.

 

 Bu İhtiyaçlar İçin Yapılması Gereken Hizmetler

 

 Hasta, hastaneden taburcu olmadan önce ya da evinde iken, yönetici bir hemşire ziyaret etmektedir. Tanıma hizmeti adı verilen bu ziyarette, hastanın klinik durumu belirlenmektedir. Hasta yakınlarının beklentileri doğrultusunda da nasıl bir hizmet sağlanacağı planlanmaktadır. Örneğin; bir hemşirelik hizmeti veya hastanın sadece sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi gibi bakım yardımı sağlanabilmektedir. İlerleyen süreçlerde hasta ile koordineli bir şekilde devam ettirilmektedir.

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim