WhatsApp Destek

Gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfus daha çoğunluktadır. Türkiye’de gelişmekte olan bir ülke statüsünde bulunduğu için yaşlı nüfusu giderek artış göstermektedir. Bu durum Türkiye’de en büyük problemlerden bir tanesi haline gelen yaşlı ve hasta bakımı uygulamaları ile ilgili gerek kamu sektörü bakımından gerekse de şahısların bireysel bir şekilde kendi evlerinde yaşlı bakımı ve hasta tedavisi ile ilgili uygulamaları bütünlüğünden oluşmaktadır.

 Genç bireyler, genellikle yaşlı olan vatandaşlara karşı tahammülsüz davranmaktadır. Bu durum yaşlıları hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir.

 Oysaki her genç birey, tıpkı yaşlılar gibi zamanın ilerlemesi ile beraber yavaş yavaş elden ayaktan düşeceğini ve onlar gibi olacağını asla Unutmamalı ve onlara bu şekilde davranmalıdır.

 Yaşlı bireylerin sağlık problemleri yok ise sadece normal bakımlarının yapılmasına yardımcı olunmalıdır. Fakat yaşlılığın yanında sağlık problemleri de ciddi derecede artış göstermiş ise evde hem bakım hem de sağlık tedavi uygulamaları aynı anda yürütülmelidir.

 Hangi Hizmetler Uygulanır?

 Evde yaşlı hasta bakımı ile ilgili uygulamalar arasında;

  • Özellikle de kilosu fazla olan yaşlı bireylerin hasta bakımları daha titizlikle yerine getirilmelidir. Çünkü sebep olduğu sürekli yatakta yatma halinde olma durumu genel itibariyle cilt kuruluğunun meydana gelmesine ve bununla birlikte çeşitli yaralanmalarında oluşmasına sebep olur. Böyle durumların meydana gelmesinden sonra cilde uygun bir nemlendirici yardımıyla hasta olan yaşlının vücudunun nemlendirilmesi ve devamlı olarak yatış pozisyonunun değiştirilmesi gerekir.
  • Yaşlılığın doğal sonucu olan direncin kaybolması ile beraber enfeksiyon gibi durumların meydana gelmesi ihtimali yüksek olduğu için hemen her gün yatak nevresimlerinin değiştirilmesi, hastanın sağlık problemlerinin meydana getirdiği durumlar karşısında gerekirse kirlendikçe değişimin sağlanması hijyen açısından çok önemlidir.
  • Yaşlı hasta bakımı uygulamaları arasında genel itibariyle devamlı ama en az 10-15 dakika boyunca her gün egzersiz yaptırılması ve masaj uygulanarak vücudun rahatlatılması gerekir. Bu konu ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi, masaj uygulaması gerçekleştirilirken alkol barındıran nemlendiricilerin kullanılması, hastanın rahatlatılmasından çok kendisine zarar verecektir.
  • Paragrafın başında da belirtildiği gibi kilosu fazla olan yaşlı hastaların her gün banyo yapmaları zor olacağı için özellikle de saç banyolarında kullanacakları saç bonesi uygulamalarının kendilerini rahatlatacağı bilinmelidir.
  • Vücut banyosu ile ilgili hastanın devamlı yatakta kalmasından dolayı meydana gelen terleme gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

 • Evde yaşlı bakımı uygulamaları kapsamında özellikle de günlük tuvalet ya da beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli durumların göz önünde bulundurularak bu ihtiyaçların giderilmesi gerekir.

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim