WhatsApp Destek

                             EVDE YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ(HASTA BAKICI)

Nefes evde bakım merkezi yardımcı destek personeli ile evde hasta bakım sürecinde, hizmet veren ekibin önemli bir parçasıdır.

Hasta Bakıcı hizmetlerimiz  12 saat / 24 saat veya yatılı hasta bakıcı hizmetleri olarak sunulmaktadır. Ailede özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar için aile üyeleri yetersiz kaldığında, profesyonel hasta bakıcı desteği almanız gerekir. İlerleyen yaşla birlikte, kişisel bakımın da zorlaştığı yaşlı insanlar, yatalak ya da yarı hareketsiz olduğunda profesyonel destek şarttır. Sadece ilgi değil, bununla birlikte sevgi ve arkadaşlık da önemlidir. Yaş ilerledikçe kendini yalnız hisseden ve güçsüz hisseden bireyler birinin desteğini beklerler. Bu destek için çocuklar çalışıyorsa ya da aile bireyine bakmak istemiyorsa en iyi çözüm olan yaşlı bakımıyla mümkün olacaktır.

Yaşlı bakımı herhangi bir hastalık söz konusuysa farklı, rutin bir bakım söz konusu olduğunda farklı şekilde değerlendirilir. Bu nedenle yaşlı bireyin durumu dikkate alınarak gerekli plan gerçekleşir.

Alzheimier ve Parkinson hastaları için bakımı

Çağımızın en büyük sorunlarından olan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde hastane koşulları gibi düzenli bir tedavi gerekir.

Ancak bu durumu aile üyeleri kolay bir şekilde yönetemeyebilir. Bazı yaşlı bireyler ise çocuklarına yük olmamak için imkânları varsa yatılı bakıcılardan hizmet alabilirler. Yaşlı bireylerin en iyi şekilde bakılmaları için aile ortamında olmaları gerekir.

Ailelerine yük olmak istemeseler bile, en çok mutlu olacakları yerler ailelerin yanı olacaktır. Sabaha kadar çocuklarının başında bekleyen ve yıllarca onlara bakan anne ve babalar, yaşlandıkları zaman çocukları aynı bakım ve ilgiyi yapmazlarsa üzülürler.

Günümüzde birçok insan huzur evleri ya da evde yaşlı bakım hizmetleri veren kişilerle çalışmayı tercih ettiklerinden, bu kişilerin yaşlılarla iletişimleri ve ilgileri üst düzeyde olmalıdır.

Yatalak Hastalar için Yardımcı Sağlık Personeli(Hasta Bakıcı)

Yatalak hastalar için daha sabırlı ve özenli bir bakım gerekir. Temizlik ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması, ilaçların düzenli olarak verilmesi, 2 saatte bir yatak yarası oluşmaması için hastanın çevrilmesi gibi işler oldukça önemlidir.

Genelde yatalak hastalar için belirli zaman dilimlerinde hemşireler gelerek daha kontrollü bir şekilde bakıma destek olmaktadır. İlaç saatinin düzene girmesi, rutin bakımların yapılması ve kitap okuma gibi aktivitelerin yapılması için bir bakıcının en iyi çözümüdür.

Yatalak hasta bakmak, yeni doğan bebek bakmak gibidir. Sürekli kontrol edilmesi gereken hastanın yatak yaralarının oluşmaması için çevrilmesi, ağız, burun gibi bölgelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Yerli olduğu gibi yabancı yaşlı bakıcısı tercihi de yapılır tercih edenler vardır. Biz de profesyonel bir kurum olarak nefes evde bakım ekibimizle birlikte tüm yasal gereklilikleri ve belgeleri bulundurmakla birlikte sizler için ihtiyacınız olacak hasta bakıcısını yüz yüze yaptığımız mülakatlar ile tüm titizliğimizle seçmeye çalışıyoruz.

Evde Bakım Hizmetini Kim Verir?

Evde Bakım hizmetini hasta bakıcı olarak adlandırılan “Evde sağlık ve bakım hizmetlerine” bağlı çalışan personeller vermektedir. Evde bakım hizmeti, evde hasta bakıcı sertifikasına sahip, hasta bakımında uzun yıllar deneyimli, çalıştığı kurumlarda/hastanelerde hasta bakımı konusunda hizmet için eğitimler alan hasta bakıcıların hastaya verdiği destektir.

Hasta Bakıcının Görevi Nedir?

  • Evde hasta bakıcıların görevleri arasında hastanın günlük vital bulguları (ateş, nabız, solunum, kan basıncı) takiplerini yapmak, hasta diyabet hastası ise insülin uygulamasını gerçekleştirmek ve ilaçlarını içirmek.
  • Evde hastanın günlük yaşam aktivitelerini destekleyerek birlikte yapmaya çalışmak, (hastaların vücut bakımları, Banyo ve alt bakımlarını yapmak, hastaya uygun pozisyon vermek, kas güçlendirme amaçlı egzersizlerini yaptırmak, hareket edebilen hastaların giyinmelerine, tıraş olmalarına, saçlarını taramalarına, dişlerini fırçalamalarına, yemek yemelerine yardım etmek).
  • Hastanın sosyalleşmesine katkı sağlamak, (birlikte evde veya sokakta küçük yürüyüşler planlamak, egzersizleri atlamadan tekrarlamak, birlikte müzik dinlemek, aile oyunları oynamak vb.) moral ve motivasyon vermek.
  • Ev içi tehlikelere karşı koruyucu önlemleri almak ve önerilerde bulunarak hastaya destek sağlamaktır. (Halıya takılmayı önleme, yer düşen ve yürürken tehlike oluşturabilecek şeylerin dikkat edilmesi, yavaş hareketlerle yürümenin kontrolü vb.)

Evde bakım hizmeti sayesinde aile yakınları da hastalarını güvenle profesyonel hasta bakıcılara emanet edebilir ve hastalarının tedavilerinin yanı sıra bakımlarında da ilerleme sağlayabilirler.

 

Nefes evde bakım ailesi olarak her nefeste yanınızdayız.

 

 

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim